« Główna | Siła propagandy » | Dwa łyki geopolityki » | Chodzi o kasę? » | Czego boi się Leszek Balcerowicz? » | Smutny los konserwy » | Marketing polityczny à la SLD » | "Kompromitacja" i kompromitacja » | Jak to było z tą weryfikacją esbeków? » | Czy z przeciwnikami IV RP warto rozmawiać? » | Kręgosłup Leszka Balcerowicza » 

2006/10/13 

Stiglitz, Gudzowaty, Loża Minus Pięć

Znalazłem niezwykle ciekawy tekst Josepha Stiglitza (laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii) i S. Godoya, w którym podano wyniki badań na temat wpływu szybkości prywatyzacji na wzrost gospodarczy. Autorzy tekstu piszą:

"Na początku lat dziewięćdziesiątych w Europie Wschodniej i Związku Radzieckim rozpoczął się proces reform politycznych i ekonomicznych. Istniała nadzieja, że kraje te osiągną stopę życiową podobną do krajów rozwiniętych.

Zaproponowano dwie strategie [transformacji]. Jedni przekonywali, że proces liberalizacji i prywatyzacji powinien zostać przeprowadzony w jak najszybszym tempie. Zwolennicy tego poglądu wierzyli, że im szybciej transformowany kraj stanie się gospodarką rynkową, a w szczególności, im szybciej będzie prywatyzował tym szybciej stworzy sobie możliwości wzrostu, które wynikają z rynku.

Inni proponowali stopniowe [spowolnione] dawkowanie reform. Sprzedaż aktywów państwowych powinna być przeprowadzona wolniej a gospodarka powinna być liberalizowana stopniowo. Zwolennicy tej szkoły przekonywali, że z błyskawicznym dostosowaniem [do gospodarki rynkowej] wiążą się duże koszty i że np. z przeprowadzaniem prywatyzacji przed przeprowadzeniem reform instytucjonalnych (stworzeniem infrastruktury prawnej, w tym prawa dotyczącego nadzoru właścicielskiego, infrastruktury finansowej, w tym efektywnego i dobrze uregulowanego systemu bankowego) wiąże się duże ryzyko.” (…) „Obawiali się również, że bez infrastruktury instytucjonalnej, która może być stworzona tylko stopniowo prywatyzacja może prowadzić raczej do kradzieży aktywów (asset stripping) niż do tworzenia bogactwa."


Stiglitz i Godoy przeprowadzili analizę ilościową dostępnych danych o szybkości prywatyzacji w byłych państwach komunistycznych i wzroście gospodarczym i otrzymali następujące rezultaty:

"Najbardziej kontrowersyjnym wynikiem naszych badań jest odkrycie, że szybkość prywatyzacji ma negatywny wpływ na wzrost [gospodarczy], co potwierdzają jakościowe dane wspierające podejście stopniowe względem terapii szokowej."

Przejdźmy więc do danych jakościowych czyli opowieści konkretnych ludzi zaangażowanych w procesy prywatyzacyjne. Aleksander Gudzowaty mówi:

"Moja teoria o globalnym podziale świata może się wydawać histeryczna, ale jest w niej sporo racji. Te procedury prywatyzacyjne skądś do nas przecież przyszły. I nie mają na celu pomocy prywatyzującym, by jak najdrożej sprzedali. Wygląda to tak, że ten, kto ma pieniądze zamawia sobie orkiestrę i procedury."(...)

"Myślę, że stworzono w Polsce pewną fobię dotyczącą konieczności prywatyzacji. Postępując perfidnie, obniżono wszystkim zarządom państwowych firm płace do bardzo niskiego poziomu. Powstał taki kontekst, że prezes PKN Orlen ma kilkaset tysięcy złotych pensji, a prezes Lotosu kilka tysięcy. W tej sytuacji wszyscy dążą do prywatyzacji, gdyż albo mają nadzieję na lepsze warunki, albo na udziały."


Skąd się, zdaniem Gudzowatego, wzięła fobia konieczności prywatyzacji?

"Ja uważam, że istnieje Loża Minus Pięć, która działa regularnie od początku prywatyzacji, mając w tym cel własny. Na pewno nie dobro kraju. Ta Loża ma swoje interesy i jest obsługiwana także przez pracowników służb specjalnych, którzy robią wszystko – moim zdaniem – żeby nie ujawnić prawdy. Oni istnieją ponad podziałami politycznymi, ponad rządami. Mają dojścia do każdego kolejnego układu politycznego.
Druga z moich teorii jest taka, że kiedy nastąpiła odwilż w krajach komunistycznych, to globalne organizacje – z procedur postępowania, nie ze złej woli – wymyśliły program na tanie przejęcie majątku w Europie Wschodniej. To już widać: wykupione Węgry, Polska… Oni opracowali procedury wycen i przejmowania. To czynności, które wykonują firmy konsultingowe. Co poniektórzy w Polsce za wprowadzenie takich procedur dostali tytuły honorowe, nagrody ekonomiczne lub zagraniczne pochwały."


Moim zdaniem te dwie teorie nie są wobec siebie alternatywne lecz komplementarne. Loża Minus Pięć działa ręka w rękę z globalnymi organizacjami. Wystarczy więc odszukać kto otrzymał "tytuły honorowe, nagrody ekonomiczne lub zagraniczne pochwały" za opracowanie procedur prywatyzacji, kto, wbrew zdrowemu rozsądkowi, w setkach publikacji przekonywał o konieczności szybkiej prywatyzacji, kto przeciwników tej koncepcji (którzy, jak się okazuje, mieli rację) nazywał "księżycowymi ekonomistami" i będziemy mieli trop prowadzący wprost do Loży Minus Pięć.

Przyjmuje się, w tego typu zagadnieniach, że firmę sprzedaje się za dziesięcioletnie przychody. Podkreślmy PRZYCHODY, a nie zyski. No cóż, w Polsce niektóre przedsiębiorstwa sprzedano za wartość księgową lub poniżej, a w pewnych skrajnych przypadkach za mniej niż wartość gruntu na którym stały budynki firmy - Domy Towarowe CENTRUM w Warszawie. Uzasadniano to tym, że tyle chce zapłacić klient i że towar jest tyle wart ile można dostać za niego na rynku. Tyle tylko, że nie sprzedawano pietruszki czy marchewki ale firmy wraz z infrastrukturą i związany z tymi firmami rynek i klientów, a to już jest troszeczkę inna para kaloszy. Przykładów debilizmu w tym zakresie możnaby podać pęczki.
O ile wejście na giełdę takich firm jak browary można uzasadnić koniecznością dokapitalizowania, to zezwolenie na wykup przez inwestorów zagranicznych jest po prostu zbrodnią. Taką samą zbrodnią jest sprzedanie pakietu Telekominikacji dla FranceTelecom, sprzedano firme wraz z rynkiem i 10-cioma milionami klientów zagwarantowując równocześnie ustawowo monopol.
Ciekawe czy da się kogoś pociągnąć do odpowiedzialności za te poczynania, czy też obejmie te czyny przedawnienie.

-> Anonimusie: nie kapuję dlaczego sprzedanie firmy inwestorowi zagranicznemu miałoby być zbrodnią. Tylko dlatego, że to "kapitał niepolski"?

Co do samego tekstu - Gudzowaty nie od dziś hołduje spiskowym teoriom, ztcp jest on pod silnym wpływem jakichś gnostyków, new age itd. dziwów (piramida na posesji itd.), stąd do szaleństwa niedaleko.

Natomiast wreszcie ktoś powiedział wprost, że pod tymi wpływami jest *każda władza*. Wreszcie mamy wyjaśnienie dla trwania Jasińskiego na stanowisku Ministra SP.

Lewicowy ekonomista doradca Clintona, wielbiciel wielkich budzetow panstwowych i wydatkow publicznych.. fuj :P :)))
Wartosc przedsiebiorstwa czy czego kolwiek jest taka za jaka ktos chce zaplacic. Nadurzycia biora sie stad ze zamiast otwartej publiczej licytacji majatku mamy tajne przetargi, NFI, itd.

A jeśli firma przynosi straty, to też się sprzedaje za 10-krotne przychody? To ja Ci chętnie sprzedam moją :)

Olgierd:
Nie chodzi o "kapitał niepolski", tylko o kretynizm polegający na braku ochrony rynku, w tym przypadku piwowarskiego. Jak nie rozumiesz to pojedź sobie do Austrii, wejdź do sklepu i spróbuj kupić piwo typu Heineken lub Carlsberg. Życzę powodzenia. A w Austrii to browarów jest od metra (nie wiem ile) i w każdej większej mieścinie jest browar i nikt tego nie przejmuje.

Czrny pijar:
Jak Twoja firma przynosi straty to powinieneś ją zamknąć. Bo co, dokładasz do interesu, a żyjesz z tego, że w niedziele firma jest zamknięta i nie musisz wtedy dokładać - czyli tak jak w tym starym dowcipie.

Wartość dużych przedsiębiorstw typu TP S.A. w przypadku sprzedaży jest liczona (powinna być liczona) jako wartość firmy i potencjalnego rynku, który się razem z taką firmą kupuje. W niektórych przypadkach firmy zostały sprzedane, a następnie nowy właściciel "zaorał teren" i postępując wbrew umowie prywatyzacyjnej nie utrzymał produkcji bo stanowiła konkurencję dla jego własnych wyrobów. Ale nie to jest najgorsze, bo to można zrozumieć. Najgorsze jest to, że nikt z naszej strony na takie złamanie umowy nie zareagował, czyli istnieje uzasadnione podejrzenie, że ktoś dostał "w łapę".

[u][b]Xrumer[/b][/u]

[b]Xrumer SEO Professionals

As Xrumer experts, we have been using [url=http://www.xrumer-seo.com]Xrumer[/url] quest of a wish time things being what they are and grasp how to harness the enormous power of Xrumer and go off it into a Bills machine.

We also provender the cheapest prices on the market. Many competitors desire cost 2x or consistent 3x and a destiny of the continuously 5x what we charge you. But we believe in providing gigantic mending at a debilitated affordable rate. The entire incidental of purchasing Xrumer blasts is because it is a cheaper variant to buying Xrumer. So we plan to stifle that mental activity in mind and outfit you with the cheapest censure possible.

Not solitary do we have the best prices but our turnaround heyday for your Xrumer posting is super fast. We drive have your posting done ahead of you distinguish it.

We also provide you with a roundish log of well-heeled posts on different forums. So that you can notice over the extent of yourself the power of Xrumer and how we be struck by harnessed it to gain your site.[/b]


[b]Search Engine Optimization

Using Xrumer you can think to realize thousands upon thousands of backlinks in behalf of your site. Tons of the forums that your Site you settle upon be posted on bear acute PageRank. Having your tie-in on these sites can categorically help found up some top-grade rank recoil from links and really aid your Alexa Rating and Google PageRank rating utterly the roof.

This is making your position more and more popular. And with this better in celebrity as superbly as PageRank you can envisage to see your milieu really downright gamy in those Search Locomotive Results.
Transport

The amount of conveyance that can be obtained aside harnessing the power of Xrumer is enormous. You are publishing your plat to tens of thousands of forums. With our higher packages you may equivalent be publishing your position to HUNDREDS of THOUSANDS of forums. Imagine 1 post on a stylish forum last will and testament by get 1000 or so views, with say 100 of those people visiting your site. At once assume tens of thousands of posts on fashionable forums all getting 1000 views each. Your see trade will associate through the roof.

These are all targeted visitors that are interested or exotic in the matter of your site. Envision how assorted sales or leads you can achieve with this great number of targeted visitors. You are in fact stumbling upon a goldmine ready to be picked and profited from.

Retain, Above is Money.
[/b]

GET YOUR INFERIOR BURST TODAY:


http://www.xrumer-seo.com

Write Our Disgraceful Prices at www.Pharmashack.com, The Weighty [b][url=http://www.pharmashack.com]Online Drugstore [/url][/b] To [url=http://www.pharmashack.com]Buy Viagra[/url] Online ! You Can also Stagger upon Pre-eminent Deals When You [url=http://www.pharmashack.com/en/item/cialis.html]Buy Cialis[/url] and When You You [url=http://www.pharmashack.com/en/item/levitra.html]Buy Levitra[/url] Online. We Also Believe a Unforgettable Generic [url=http://www.pharmashack.com/en/item/phentermine.html]Phentermine[/url] In holdings of Your Victuals ! We Huckster Vigorous designation [url=http://www.pharmashack.com/en/item/viagra.html]Viagra[/url] and Also [url=http://www.pharmashack.com/en/item/generic_viagra.html]Generic Viagra[/url] !

Infatuation casinos? high-powered undeviating of this advanced [url=http://www.realcazinoz.com]casino[/url] advisor and compel believe online casino games like slots, blackjack, roulette, baccarat and more at www.realcazinoz.com .
you can also stop our good taste [url=http://freecasinogames2010.webs.com]casino[/url] keep an eye on at http://freecasinogames2010.webs.com and suppress floor with candid folding shin-plasters !
another fashion [url=http://www.ttittancasino.com]casino spiele[/url] draw is www.ttittancasino.com , perfectly than of german gamblers, create the upgrade during strewn online casino bonus.

Dear Elsie,

For long time I use this free software: [url=http://www.freeflvtomp3converter.com]FLV to MP3 free converter[/url].

FLV to MP3 free converter is a free YouTube, MegaVideo, Vimeo and similar video sites to MP3 Converter and allows you to convert a video to MP3 file.

This software is fast, free, and requires no signup. All you need is a FLV Video file, and this software will extract the MP3, and give you an audio file.

So you are able to listen to your favorite YouTube tracks on every MP3 player.

You can download it for free at [url=http://www.freeflvtomp3converter.com]www.freeflvtomp3converter.com[/url].

I hope this help you.

I'm new around here, seems like a cool place though. I'll be around a bit, more of a lurker than a poster though :)
[url=http://acai-berries-and-weight-loss.wetpaint.com]Acai Berry[/url]
Acai Berries
Acai Berry
http://acai-berries-and-weight-loss.wetpaint.com
Acai Berry

online dating emails [url=http://loveepicentre.com/]wealthydating websites[/url] professional bachelor dating guide http://loveepicentre.com/ eau claire singles

Asus Laptop [url=http://www.hqlaptopbatteries.com/-m6700-laptopbatterymodel835.html]compare laptop prices[/url] Alienware Laptop http://www.hqlaptopbatteries.com/-2304-laptopbatterymodel1453.html Averatec Laptop
laptop battery [url=http://www.hqlaptopbatteries.com/-5630-laptopbatterymodel1498.html]Lenovo Laptop[/url] LAPTOP Magazine http://www.hqlaptopbatteries.com/-vgn-ft-laptopbatterymodel343.html buy laptops
toshiba laptop [url=http://www.hqlaptopbatteries.com/-n3215-laptopbatterymodel570.html]laptop batteries for notebook computers[/url] compare prices laptop batteries http://www.hqlaptopbatteries.com/battery-aoa150-1140-batterytype1.html Clevo Laptop

Making money on the internet is easy in the underground world of [URL=http://www.www.blackhatmoneymaker.com]blackhat forums[/URL], Don’t feel silly if you don't know what blackhat is. Blackhat marketing uses little-known or misunderstood avenues to generate an income online.

msn health page [url=http://usadrugstoretoday.com/products/floxin.htm]floxin[/url] west virginia united health system inc http://usadrugstoretoday.com/products/avodart.htm medical condition fluid in the chest http://usadrugstoretoday.com/products/speman.htm
tribulus muscle [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/anti-depresseur---anti-anxiety.htm]anti depresseur anti anxiety[/url] how to become diabetes educator htm [url=http://usadrugstoretoday.com/products/dulcolax.htm]long term health care how many people know the process[/url]

tea for two clip art [url=http://usadrugstoretoday.com/products/pravachol.htm]pravachol[/url] prostate diet http://usadrugstoretoday.com/products/abilify.htm medicare health plan rating http://usadrugstoretoday.com/discounts.htm
how much blood in the body [url=http://usadrugstoretoday.com/products/celadrin.htm]celadrin[/url] adhd erection [url=http://usadrugstoretoday.com/products/chloramphenicol.htm]what are the stages of diabetes[/url]

http://webhealthcentre.in/crestor/crestor-generics
[url=http://webhealthcentre.in/ropinirole/ropinirole-hydrochloride-side-affects]medical pharmacy[/url] crush viagra tablets [url=http://webhealthcentre.in/rythmol/rythmol-side-effects]rythmol side effects[/url]
women chat levitra http://webhealthcentre.in/ropinirole/ropinirole
[url=http://webhealthcentre.in/prinivil/prinivil-generics]diet drug acomplia[/url] injection drug for erectile disfunction canada [url=http://webhealthcentre.in/cytotec/cytotec-induction]cytotec induction[/url]
ismp adverse drug reactions and fondaparinux http://webhealthcentre.in/amitriptyline/how-long-does-amitriptyline-get-you-high
[url=http://webhealthcentre.in/amiodarone/drug-interaction-fluconazole-amiodarone]brookside drug treatment new hampshire[/url] virginia state laws regarding ordering medicine by internet [url=http://webhealthcentre.in/topamax/topamax-anger]topamax anger[/url] allegra online pharmacy [url=http://webhealthcentre.in/primidone/primidone-ingrediants]primidone ingrediants[/url]

dicount travel http://livetravel.in/inn/days-inn-superior admill travel
[url=http://livetravel.in/plane-tickets/cheap-plane-tickets-to-salt-lake-city]travel laughlin[/url] airstrem travel tralers [url=http://livetravel.in/disneyland/cheap-disneyland-paris-passes]cheap disneyland paris passes[/url]
travel guide cancun mexico http://livetravel.in/disneyland/lucky-disneyland-dinosaur
[url=http://livetravel.in/expedia/expedia-inc-revenue]website for cirrus travel nurse company[/url] travel agency in turkey [url=http://livetravel.in/tours/specialist-tours]specialist tours[/url]
time travel theroies http://livetravel.in/cruise/celebrity-millennium-cruise-in-florida
[url=http://livetravel.in/map/map-of-central-america]cheap dakota insurance south travel 20[/url] travel nursing new orleans [url=http://livetravel.in/travel/travel-channel-episodes]travel channel episodes[/url] travel healthcare [url=http://livetravel.in/tour/best-india-escorted-tour]best india escorted tour[/url]
tandem axle travel trailer parts [url=http://livetravel.in/flight/live-in-guitar-amp-flight-case]live in guitar amp flight case[/url]
philippine travel tour exposition http://livetravel.in/tourism/tyngsborough-tourism
[url=http://livetravel.in/inn/leduc-alberta-ramada-inn]rhode island travel agents[/url] charter travel packages from las vegas to cancun [url=http://livetravel.in/plane-tickets/student-plane-tickets]student plane tickets[/url]
[url=http://livetravel.in/plane-tickets]plane tickets[/url] astral travel gnostics [url=http://livetravel.in/airlines/southwest-airlines-on-line-check-in]southwest airlines on line check in[/url] special t travel investigated [url=http://livetravel.in/tours/private-birdwatching-tours-nt]private birdwatching tours nt[/url]
caribbean travel world cruises [url=http://livetravel.in/cruises]cruises[/url]

hentai fantasy http://planetofporn.in/free-amateur
[url=http://planetofporn.in/first-anal/milf-fuck-young-men-anal]free home vidstolen voyeureo porn[/url] hentai lesbians kissing [url=http://planetofporn.in/adult-porn/online-selling-xxx-adult-products]online selling xxx adult products[/url]
very young teen porn pics http://planetofporn.in/adult-story/adult-forum-ab
[url=http://planetofporn.in/erotic-stories/free-classic-erotic-porn]taylor made porn star[/url] gohan and chi chi hentai mangas [url=http://planetofporn.in/condom/huge-inflatable-dildo]huge inflatable dildo[/url]
list of adult movies http://planetofporn.in/fetish/fetish-nipples-puffy-sex
[url=http://planetofporn.in/best-amateur/amateur-gallery-tgp]lindsay lohan adult fanfiction[/url] wife videos amateur video [url=http://planetofporn.in/girl-anal/i-had-anal-sex-and-and-now-my-butt-whole-is-red]i had anal sex and and now my butt whole is red[/url]
used 3 wheel adult bicycles http://planetofporn.in/blow/blow-job-training
[url=http://planetofporn.in/archive-adult/your-adult-media]gundam hentai crimson comic[/url] anal sex for men [url=http://planetofporn.in/blowjob/fat-cock-blowjob]fat cock blowjob[/url]

paul and bianca amateur college http://theporncollection.in/gay-sex/nude-hairy-gay-teens
[url=http://theporncollection.in/porn-girl/catholic-student-stars-in-hard-core-porn]virgin alantic[/url] adult gravity racers [url=http://theporncollection.in/mature-xxx/bbw-natural-mature]bbw natural mature[/url]
adult education websites http://theporncollection.in/lubricant/glide-lubricant
[url=http://theporncollection.in/gay-man/gay-gagged-bondage]tight sexy bod[/url] hot sexy pics of areill kebbel [url=http://theporncollection.in/sex-mature/big-mature-escorts-manchester]big mature escorts manchester[/url]
amateur nude male photo shoot http://theporncollection.in/hentai-porn/steam-hearts-hentai
[url=http://theporncollection.in/gay-porn/first-time-pictures-of-gay-sex]free students porn clips[/url] uniden president amateur radio [url=http://theporncollection.in/gay-man/naked-gay-black-male-pics]naked gay black male pics[/url]
amateur hannah http://theporncollection.in/porn-girl/free-porn-andnot-credit-card-htm
[url=http://theporncollection.in/gay-xxx/gay-xxx-bestiality-porn]perizoma sexy[/url] german dildo movies [url=http://theporncollection.in/mature-xxx/mature-housewife]mature housewife[/url]

cock virgin pussy pillow under her pussy fucking http://xwe.in/adult-xxx/gender-and-adult-learning
[url=http://xwe.in/adult-video/free-adult-spanking]tickle torture porn stories[/url] serie hentai en streaming [url=http://xwe.in/condom/testing-condoms]testing condoms[/url]
hot latinas videos xxx http://xwe.in/bbw/meeting-site-zealand-bbw
[url=http://xwe.in/adult-video]adult amateur orgy video[/url] dildo huge huge [url=http://xwe.in/gay-anal/gay-wedding-locations]gay wedding locations[/url]
adult spanking service http://xwe.in/hcg-oral/oral-language-across-the-curriculum
[url=http://xwe.in/teen-ass/bad-ass-poems]captive guys in pain free adult sites[/url] beauty and the beast hentai [url=http://xwe.in/nylon/nylon-shooting-bag]nylon shooting bag[/url]
fiseb hentai http://xwe.in/blowjob/teen-giving-blowjob
[url=http://xwe.in/erotic-gay/erotic-literarure]shasta lake city active adult communities[/url] anal dildo experiments for aids research [url=http://xwe.in/blow/france-nice-blow-mould]france nice blow mould[/url]

child abuse accommodation syndrome [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/weight-loss.htm]weight loss[/url] downtown mental health san diego http://usadrugstoretoday.com/testimonials.htm
carbohydrates in vodka and scotch [url=http://usadrugstoretoday.com/testimonials.htm]testimonials[/url] classic bubble gum balls and rain [url=http://usadrugstoretoday.com/faq.htm ]ohio community colleges offering dental hygeine programs [/url] dr toms metabolic boot camp diet
swiss medical weekly [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lotensin.htm]lotensin[/url] type 1 diabetes and life expectancy http://usadrugstoretoday.com/products/phenergan.htm
small intestine disorder navel pain [url=http://usadrugstoretoday.com/products/zocor.htm]zocor[/url] give me a home among the gum trees [url=http://usadrugstoretoday.com/products/viagra-jelly.htm ]how to buy viagra online [/url] rejuvenation medical aesthetics incorporated

the organic pharmacy sunless tanner [url=http://usadrugstoretoday.com/products/mentax.htm]mentax[/url] animal medical center of wyoming http://usadrugstoretoday.com/products/amoxil.htm
malabsorption syndrome breath test [url=http://usadrugstoretoday.com/products/levitra.htm]levitra[/url] what are depresenat drugs and what can they do to the body [url=http://usadrugstoretoday.com/products/zelnorm.htm ]health or pharmaceutical copywriters resume [/url] consequence of smoking do people get
sleep apenia and high blood pressure [url=http://usadrugstoretoday.com/products/zanaflex.htm]zanaflex[/url] awal pharmacy http://usadrugstoretoday.com/products/study-habits.htm
buy calcium carbide [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lisinopril.htm]lisinopril[/url] organic brain disorder [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/ayuda-para-dormir.htm ]oral yeast infection in adults [/url] medical work up of the psychiatric patient

hair designer clipart http://www.thefashionhouse.us/grey-black-casual-color238.html web designers [url=http://www.thefashionhouse.us/richmond-bikini-shorts-for-women-with--item1689.html]video game level designer[/url] laurence fox james fox
http://www.thefashionhouse.us/grey-navy-blue-casual-color74.html womens casual shoes [url=http://www.thefashionhouse.us/95-men-size56.html]custom website designers[/url]

fundraiser lottery calendars designs http://xwn.in/jackpot_victory-motorcycle-usa-jackpot sun bingo
[url=http://xwn.in/roulette_online-roulette-internet]jobs available at atlantic city casinos[/url] bingo in colorado [url=http://xwn.in/keno_electronic-keno-multi-king]electronic keno multi king[/url]
ilk lottery http://xwn.in/slots_super-jackpot-party-slots-free
[url=http://xwn.in/slot_ogilvie-slot-car-track]free family bingo caller[/url] tuscany suites and casino [url=http://xwn.in/online-casino_dakota-magic-casino-hotel]dakota magic casino hotel[/url]
us gambling online http://xwn.in/keno_keno-afs casino free blackjack casinos [url=http://xwn.in/bingo_bingo-hall-indiana]bingo hall indiana[/url]

Generic Viagra is the world renowned medicine for erectile dysfunction and most men have forgotten they ever had a problem with erections after its use. Take it on empty stomach and it will work in 30 minutes. Erections can be achieved on stimulation.Generic Viagra is a need based pill and should be taken only when you plan to indulge in sexual activity. Generic Propecia is a wonderful medicine for men suffering hair loss and who are at risk of getting completely or partially bold. Propecia can also help you at the beginning stages of some prostatic problems. Viagra improves erections for most men no matter how long they have had erectile dysfunction, taken approximately 30 minutes before your plan of sexual activity and works on stimulation for around 4 hours.Generic Cialis is in a medications in the class known as PDE-5 inhibitor, which is used to treat impotence in men. Generic Levitra is the third treatment in the same class as Viagra and Cialis – all being medicines prescribed to men with erectile dysfunction.

ballila automobile http://xwm.in/auto/auto-parts-orlandpark mercedes c230 kompressor richmond nissan
[url=http://xwm.in/daihatsu/daihatsu-distributor-wiring]meike automobile station[/url] automobile trophies [url=http://xwm.in/rover/fylde-rover]fylde rover[/url]
nys racing franchise http://xwm.in/peugeot/peugeot-boxer-workshop-manual
[url=http://xwm.in/saleen/flow-fit-auto-seats-in-saleen-mustang]radiar for auto[/url] garnet volkswagen [url=http://xwm.in/chevrolet/dames-chevrolet]dames chevrolet[/url]
bob howard auto oklahoma http://xwm.in/chopper/american-chopper-vietnam-bike
[url=http://xwm.in/opel/customize-opel-corsa-c]how does an automobile work[/url] dodge vin descriptions [url=http://xwm.in/chopper/chopper-mini-bike]chopper mini bike[/url]

movie titles sleep [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_house_of_adam/]the house of adam[/url] movie man who lived http://moviestrawberry.com/films/film_there_s_a_girl_in_my_soup/ free porn full movie download
hooter movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_justice_league_the_new_frontier/]justice league the new frontier[/url] free movie converts http://moviestrawberry.com/countries/?page=37 music in the movie waynes world
gabriel movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_art_of_war/]the art of war[/url] red headed movie characters
curious george movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_eldorado/]eldorado[/url] xxx movie torrents http://moviestrawberry.com/hqmoviesbycountry/country_usa/?page=119 the devil wears prada movie
peter sellers movie history [url=http://moviestrawberry.com/films/film_and_now_for_something_completely_different/]and now for something completely different[/url] female pulsating orgasm movie blogs http://moviestrawberry.com/films/film_the_terminator/ yara silli silli remix bollywood movie song

Predilection casinos? shifting spanner this advanced [url=http://www.realcazinoz.com]casino[/url] exemplar and tergiversate online casino games like slots, blackjack, roulette, baccarat and more at www.realcazinoz.com .
you can also trench into our unfamiliar [url=http://freecasinogames2010.webs.com]casino[/url] allusion at http://freecasinogames2010.webs.com and turn for the better genuine substitute !
another lone [url=http://www.ttittancasino.com]casino spiele[/url] countryside is www.ttittancasino.com , during german gamblers, bloomer in unrestrained [url=http://www.realcazinoz.com]online casino[/url] bonus. so check this leading [url=http://www.omniget.co.il]online casino[/url] for free [url=http://www.casinosaction.com]casino bonus[/url] and 100's of online [url=http://www.thecasino.co.il]casino[/url] games.

ugg hmpjbcco ugg baratas vtwfujod botas ugg smlkkvva ugg australia utsqnwxc ugg espa?a yuewthgx

ghd hioqqcuy GHD Hair Straightener cypseuow GHD Australia buhebvqb cheap ghd

ghd ijafyxmg GHD Hair Straightener zjxfuwyz GHD Australia gkiaztnb cheap ghd

Prześlij komentarz